close
Vissza a blogra
Gyimesi Károly
7 perc
február 16.
Munkavállalóknak

5+1 önfejlesztési tipp, hogy biztosan elérd karriercéljaidat

Hogyan tudtak az álomkarriert befutott sztárok, üzletemberek eljutni a csúcsig? Hiszen sokszor nemhogy a nulláról, de a nyomorból indultak. Persze biztosan szerencséjük is volt.

De emellett mérhetetlen kitartás, akaraterő, szorgalom és gyakorlás is kellett a sikerhez. Ahhoz, hogy ezeket a tulajdonságokat mi is elérjük, önfejlesztésre van szükségünk. Nemhiába mondta Bill Gates vagy Warren Buffett is azt, hogy a legjobb befektetés saját magunk fejlesztése.  Összegyűjtöttünk pár hasznos tippet, amivel bárki könnyebben elérheti karriercéljait. 

Tűzz ki konkrét célokat!

Igen, tudjuk, hogy közhelyesen hangzik. De annál hatékonyabb módszer! Ha pontosan meghatározod az elérni kívánt céljaidat, könnyebb lesz szem előtt tartani ezeket. Segíthet még, ha a nagy, hosszú távú célok mellett könnyen elérhető napi célokat is felállítasz. Így megfelelő ütemben tudsz haladni előre, és a teljesítésük miatti sikerélmény is a további haladásra ösztönöz majd. A napi teendők menedzseléséhez rengeteg ingyenesen elérhető szoftver, app áll rendelkezésedre, de a klasszikus papír-toll kombó is jó választás.

Vizsgáld meg önmagad és eszerint alakítsd ki a szokásaid!

Ahhoz, hogy fejlődni tudj, tisztában kell lenned önmagaddal. Miben vagy jó, és miben nem, milyen jó és rossz szokásaid vannak. Ha a jó tulajdonságaiddal tisztában is vagy, a rosszakat már jóval nehezebb felismerni és tudatosítani. Vagy egyáltalán beismerni, hiszen valahol ez mindenkinek fáj és reflexből hárít. Ne feledd, senki sem tökéletes! És ha egyszer beismerted a hibáidat, tudsz rajtuk változtatni, ami nagyon sokat segíthet az akadályok legyűrésében. Ha visszajelzésre van szükséged, kérdezd meg a családod vagy a legjobb barátaidat - amolyan mini-kutatás jelleggel. Ők jó eséllyel meg tudnak fogalmazni olyan pozitív és negatív kritikákat, amikből tudsz építkezni. 

Vedd magad körbe olyan emberekkel, akikre felnézel!

“A körülötted lévő 5 ember átlaga vagy” vagy “Ha te vagy a legokosabb a társaságban, rossz társaságban vagy” - ismered ezeket a mondásokat? Némi igazság biztosan van bennük, hiszen ha a rokonait nem is, a barátait már megválogathatja az ember. Olyan emberekkel vesszük körbe magunkat, akikkel van közös kapcsolódási pontunk és jól is érezzük magunkat velük. Ha van olyan ismerősöd, akire felnézel, esetleg “irigyled” az elért eredményeit, karrierjét, érdemes gyakran beszélned és találkoznod vele. A jó közösség motivál, tanít és segít a fejlődésben. A nem megfelelő társaság viszont lehúzhat, negatív hatással lehet rád és gátolhat céljaid elérésében.

férfi, barát, barátkozás, közösség, fejlesztés, önfejlesztés, együttlét, élmény, tanulás, példaképt

Étkezz egészségesebben és mozogj többet!

A mai felgyorsult világban a legegyszerűbb dolog, ha útközben megállsz egy pékségnél vagy gyorsétteremnél, vagy házhoz rendelsz valami ételt. Belül te is tudod, hogy ez nem a jó út, de úgy vagy vele: most az egyszer belefér. A gond inkább ott kezdődik, hogyha ez rendszeres szokássá növi ki magát. A mozgásszegény életmód már önmagában is rengeteg betegség esélyét növeli, de ha ezt még megturbózod szénhidráttal és telített zsírsavakkal teli ételekkel, komolyan ártasz az egészségednek.

A mozgás elengedhetetlenül fontos, különösen az ülő munkát végzők számára. Már heti háromszor 30 perces testmozgás is hozzájárul a tüdő, a szív és a többi szerv megfelelő működéséhez, a vércukorszint és vérnyomás csökkentéséhez. Energikusabb leszel, jobban teljesítesz majd fizikailag és szellemileg is, így csak profitálhatsz, ha odafigyelsz erre.

Keresd az egyensúlyt a pihenésben is!

Egy megerőltető, fárasztó munkanap után szívesen punnyad az ember, hétvégén pedig van, hogy szívesen alszunk akár délig is. Passzív pihenésnek hívjuk, amikor mozgás nélküli szabadidős tevékenységet végzünk. Például filmet nézünk, olvasunk, zenét hallgatunk, netezünk vagy éppen alszunk. Aktív pihenésnek pedig ennek ellenkezőjét, vagyis amikor a programunk valamilyen intenzívebb mozgást is tartalmaz. Például túrázás, kirándulás, esetleg a barátokkal közösen focizás, falmászás, tánc.

aktív pihenés, bicikli, kerékpár, sport, mozgás, aktív életmód, férfi, nő, biciklizés, kerékpározás

Az emberi szervezetnek mindkettőre szüksége van! A kulcs itt is a megfelelő balansz. Ha a passzív pihenés teszi ki szabadidőd tetemes részét, észreveheted, hogy fáradékonyabb vagy és kevésbé tudsz koncentrálni. Ez könnyen átcsaphat motiválatlanságba, akár depresszióba is.

Persze jobb, ha nem várod meg, míg eljön ez az állapot, de akkor sem kell csüggedned, ha már benne vagy. A lényeg: mozdulj ki otthonról minél többet! Kezd sétával, menj el egy múzeumba, vagy ha az időjárás is engedi, kapd elő a biciklit. Egy nagyobb aktivitást igénylő program után még jobban fog esni, ha aztán passzív programmal folytatod a délutánt vagy az estét. 

+1 Könyvajánló az álmaikért küzdőknek!

A legtöbb sikeres ember nem kizárólag a tehetségével, a kapcsolati hálójával, vagy csak szerencsével érte el legnagyobb sikereit. Angela Duckworth amerikai pszichológus Grit című könyvében a miérteket kutatta, és szerinte a siker sokkal inkább az úgynvezett “Grit-hatáson” múlik. Ennek három fő összetevője az elszántság, a kitartás és szenvedély. Talán a moly.hu-n található szubjektív olvasói vélemény foglalja össze legfrappánsabban a könyv mondanivalóját: “A Grit olyan, mint egy matematikai pontossággal kiszámított, éppen megfelelő erősségű fenékberúgás.” Így ha semmitmondó frázisokat mellőző motivációra van szükséged, mindenképp ajánlott elolvasnod!

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed