close
Vissza a blogra
Bártfai Krisztián
augusztus 29.
Munkavállalóknak

Állásinterjú típusok: a stresszinterjú

Beszéltünk már arról, hogy milyen interjútípusokkal találkozhat az egyszeri álláskereső, és megígértük, hogy három állásinterjú fajtára kitérünk külön is. Jöjjön is az első, ami talán a legmegosztóbb típusa az interjúknak: a stresszinterjú.

Beszéltünk már arról, hogy milyen interjútípusokkal találkozhat az egyszeri álláskereső, és megígértük, hogy három állásinterjú fajtára kitérünk külön is. Jöjjön is az első, ami talán a legmegosztóbb típusa az interjúknak: a stresszinterjú.

De mi is az a stresszinterjú?

Mire számítson az ember, ha stresszinterjúval találja magát szemben? Mivel jár? És vajon etikus vagy etikátlan gyakorlat a használata?

szavazás, szerethető munkahelyek, szerethető munkahelyek verseny, szerethető munkahelyek díj

A stresszinterjú műfaját olyan esetekben szokták a cégek használni, amikor előre tudják, hogy az adott munkakörben extrém nagy stressztűrő képességre lesz szüksége a munkavállalónak. Célja, hogy olyan helyzetet teremtsenek, amikor a jelölt stressztűrését és a stresszhelyzetre adott reakcióit tudják felmérni, és így reális képet kapjanak arról, hogyan bírja majd a valós helyzeteket kezelni a kolléga. Elsősorban nagy felelősséggel járó, vezetői pozícióknál alkalmazzák, vagy akkor, ha a munkakörhöz az is hozzátartozik, hogy a problémás emberek kezelése is könnyedén menjen a leendő kollégának.

Hazai  körökben egy kevéssé ismert interjúfajtáról van szó - ritkán hallani, hogy valaki ilyen interjún vett részt. Persze, előfordulhat, hogy a jelölt csak nem vette észre, hogy stresszinterjún járt. Hogy miért? Mert a stresszinterjú célja pont az, hogy láthatatlan maradjon. Ha az ember tudja, hogy egy stresszinterjún vesz részt, és az ez irányú képességeit vizsgálják, akkor teljesen másképp teljesít, mintha őszinte lenne a szituáció.

stresszinterju ferfi stressz frusztracio

Példák stresszinterjúra

Egy állásinterjú esetén minden álláskereső eleve stresszhelyzetet él meg. Ha ezt a munkáltató még tetézni akarja, viszonylag egyszerűen tudja emelni a jelölt stressz-szintjét. Csak hogy néhány példát említsünk:

  • A megbeszélt időponthoz képest az interjúztató megvárakoztatja a jelöltet.
  • Váratlanul és/vagy többször is megszakítja az interjú menetét.
  • Az interjú során, azonnal megoldandó feladatot adnak a jelöltnek, vagy megoldandó szituációba helyezik.
  • A várttal ellentétben kifejezetten nagy számú interjúztató ül le a jelölttel szemben az asztal túl oldalán.
  • Gyors egymásutánban hangoznak el az interjúkérdések, hogy a jelöltnek ne legyen egy pillanatnyi ideje sem átgondolni a válaszait.
  • Konkrétan megkérdőjelezi az interjúztató a jelentkező tapasztalatait és/vagy szakmai kompetenciáját.
  • Kifejezetten nagy figyelmet fordít az interjúztató a jelöltre. Ennek ellenkezője is elég bevett eszköz, amikor egyáltalán nem kap figyelmet (látszólag) az interjú során az álláskereső.

stresszinterju

De álljon itt pár konkrét, az életből és ismeretségi körből hozott példa is a fentiek illusztrálására:

  • Az egyik nagy informatikai cégnél például az interjú közben szándékosan a szomszéd irodában fúrtak és faragtak, hogy kizökkentsék a jelöltet.
  • Egy gyártó cég úgy interjúztatott egy leendő részlegvezetőt, hogy az interjú kellős közepén megszólaltatták a tűzjelző berendezéseket, így megfigyelhették, hogyan reagál a vészhelyzetre.
  • Egy biztosító társaságnál szándékosan lekezelő és ellenszenves stílusban kérdezték a jelölteket, mondván, hasonló fogadtatásra számíthatnak majd az eladás során is.
  • És íme egy nagy klasszikus: az interjúztató az interjú közepén kiönti a pohár vizét az asztal közepére, amitől az alany is vizes lesz, miközben azt figyeli, a jelölt hogyan reagál a helyzetre. 

Etikus vagy nem etikus?

Ez itt a kérdés. A válasz viszont nem egyértelmű. A HR szakma képviselői között is vannak többen, akik etikátlannak tartják ezeket a praktikákat, mert véleményük szerint az ilyen típusú interjú valójában bújtatott emberkísérlet az alany beleegyezése nélkül.  És valóban, felmerül a kérdés, hogy egy bizonyos határt átlépve, megéri-e ekkora megpróbáltatásban részesíteni valakit azért, hogy meg tudjuk milyen munkavállaló lesz. 

Ugyanakkor bizonyos munkakörök esetén olyan skillekre - vagy skillek hiányára - derülhet fény a stresszinterjú segítségével, amik döntőek lehetnek a kiválasztás folyamatában és amelyek hosszú távon kihatással lehetnek a cég belső működésére és általános megítélésére is.

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed