close
Vissza a blogra
Dreamjo.bs
4 perc
március 07.
Munkavállalóknak

Majdnem két hónapot ingyen dolgoznak a nők

Európában a nők óránként átlagban 16%-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. Hazánkban a vezetők mindössze harmada nő. Mi a teendő?

A nők világszerte kevesebbet keresnek a férfiaknál. Nagy-Britanniában például, A TUC felmérései alapján, átlagosan két hónapot dolgoznak ingyen nők, ha a férfiak fizetéséhez arányosítjuk az éves bérüket. A legnagyobb bérszakadékok a pénzügy és biztosítás területén állnak fent. A TUC számításai alapján ebben az iparágban 4 teljes hónapot dolgoznak ingyen nők. 

Nagy-Britanniában - miután kiderült, hogy 10-ből 8 brit cég ugyanazért a munkáért magasabb fizetést ad a férfiaknak, mint a nőknek - 2017 áprilisa óta kötelező a 250-nél több alkalmazottal bíró cégeknek transzparenssé tenni a nemek közötti átlag bérkülönbséget az Equality Act előírásának megfelelően.

Az Európai Unióban a nemek közötti bérszakadék sajnos általános érvényű. Európában a nők óránként átlagban 16%-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. 2017-es adatok szerint a bérkülönbségek aránya férfiak és nők között Észtországban a legmagasabb (25,6 %) és Romániában a legalacsonyabb (3,5 %). Magyarországon ugyanebben az évben 14,2 % volt ez a mutató. Az elmúlt tíz évben sajnos csak minimális javulást sikerült elérni ezen a téren. Éppen ezért idén januárban az Erópai Parlament képviselői további kötelező szabályokat kértek a Bizottságtól a nők és férfiak bére közötti különbség megszűntetésére és a bérek átláthatóságának biztosítására.

A fizetések közötti eltérések és a transzparencia hiánya, a nemek közötti bérkülönbség fenállása nélkül is elég szenzitív témává váltak. A DreamJo.bs-on állást keresők 54 %-a például kimondottan várja a nyílt fizetések bevezetését.

Itthon havi 50 000 Forint minuszban vannak a nők

Az elmúlt években Magyarországon is zajlottak kutatások a férfiak és nők bérkülönbségei kapcsán. 2019-ben az EMPX Solutions tanácsadó cég reprezentatív felméréséből kiderült, hogy hazánkban a férfi és a női munkavállalók átlagos nettó fizetése között a fizikai és irodai munkát végzők körében egyaránt 50-60 000 forintos különbség van. A fizikai munkát végzők körében például a férfiak átlagos nettó keresete 224 000 forint, míg a nőké 170 000 forint. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a tapasztalatok alapján, a nők rendszerint alacsonyabb fizetést kérnek, mint férfi társaik, csupán azért, mert nem mernek többet kérni.

A kutatásban arra vonatkozóan is vizsgálódtak, hogy vajon egy munkahelyváltás során is megjelennek-e a bérekhez való eltérő viszonyulások:

A fizikai dolgozóknál mindkét nem számára a magasabb jövedelem a legnagyobb motiváció: a férfiak 35 és a nők 37 százaléka szerint döntésükben ez játssza a legnagyobb szerepet. Az irodai dolgozók körében viszont csak a nőknél maradt a magasabb jövedelem az első helyen, a férfiak a szakmailag vonzóbb lehetőséget választották a legnagyobb motivációnak.

A nők elvárásai ellenére mégis erőteljesen fennáll a bérkülönbség az irodai dolgozók körében, és jellemzően a magasabb bérkategóriákban a legnagyobb az eltérés. Ráadásul a nők sokkal kisebb arányban válnak (felső)vezetőkké, mint a férfiak. Az EMPX kutatásból kiderült az is, hogy hazánkban a vezetők mindössze harmada nő. Mindez természetesen a női karrierépítés és a családi kötelezettség összeegyeztetésének kihívásaival is magyarázhatók, de emellett sajnos még mindig gyakori a hátrányos megkülönböztetés. Jellemző, hogy minél nagyobb egy cégméret, annál kevesebb nőt foglalkoztatnak vezetői munkakörben. Míg a legkisebb vállalkozásoknál 34 % a női vezetők aránya, addig a legnagyobb, 250 fő feletti cégeknél már csak 15 %. Ez azonban nem segít a nők helyzetén, ezt az arányt látva a nők úgymond rátanulnak arra, hogy természetes, ha inkább egy férfi kerül a vezetői pozícióba.

Női vállalkozások előtérben

A Hiventures StartupHER programja remek lehetőséget teremt a vállalkozó szellemű, vezetésre született nők bátorítására, támogatására. A programba jelentkezők közül a Hiventures szakmai stábja shortlistet választ ki. Ezt követően a csapatok szakmai támogatás kapnak az ötletük kidolgozásához egy kétnapos bootcamp során. A StartupHER kampányban a DreamJo.bs CEO-ja is üzen nőtársainak:

 

 

„Minden nő társamnak azt tanácsolom, hogy ne törődjön azzal, akik vissza akarják úzni, hanem menjen előre. És ha van egy célja, azt valósítsa meg.” – mondta Balogh-Mázi Mária

 

Egy lépés az egyenlő bérekért

Az Amnesty International Magyarország idén Nőnap alkalmából egy bérkiegyenlítést célzó kampányt indított. Az „Egy Lépéssel Közelebb” kampányhoz magyarországi munkaadók csatlakozhatnak, akik vállalják, hogy 2021 március 8-áig nyilvánosságra hozzák a női és férfi munkavállalóik közötti bérkülönbséget.

A kampány leírásában olvasható, hogy Magyarországon a nők férfiakhoz viszonyított jövedelemhátránya 13 és 18 százalék között van. Ha a nők által végzett láthatatlan munkát (mint például a házimunkát és a gyermeknevelést) is ideszámítjuk, a bérkülönbség még jelentősebb. Sok esetben még az egyenlő munkáért egyenlő bér elve sem valósul meg a gyakorlatban.

A csatlakozók eddigi listája:

  • Budapesti Közlekedési Központ (BKK)
  • SPAR Magyarország
  • IKEA Magyarország
  • Netpincér
  • UX studio
  • Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF)
  • Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) Nőtagozata 
  • Fővárosi önkormányzat
  • II. kerületi önkormányzat
  • IV. kerületi önkormányzat
  • VI. kerületi önkormányzat
  • XIV. kerületi önkormányzat

A kampány felhívásában azt is olvashatjuk, hogy ha nem változtatunk, akkor Magyarorzságon leghamarabb 2102-re várható a bérszakadék megszűnése.


 

Források: 1, 234

Képforrás: pexels.com

 

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások
Kapcsolódó cégek

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed