close
Vissza a blogra
Gyimesi Károly
december 20.
Employer Branding

Milyen juttatásokat adhat a munkáltatónk karácsonykor?

A karácsonyi ünnepekhez közeledve jócskán megnőnek kiadásaink. Ezzel a  munkáltatók is tisztában vannak, és sokan közülük dolgozóik lojalitásukat, az elmúlt évben a vállalat sikereiért tett erőfeszítéseit különböző év végi juttatásokkal köszönik meg.

A karácsonyi ünnepekhez közeledve jócskán megnőnek kiadásaink. Ezzel a  munkáltatók is tisztában vannak, és sokan közülük dolgozóik lojalitásukat, az elmúlt évben a vállalat sikereiért tett erőfeszítéseit különböző év végi juttatásokkal köszönik meg. Mik lehetnek ezek a béren kívüli juttatások?

Pénzbeli juttatások

13. havi fizetés

Nem kétséges, hogy a pénzjutalom a legnépszerűbb, ennek örülnek a legjobban a munkavállalók. Ez érthető, és nem is az anyagiasságot kell ebből leszűrni. Pénzből élünk, ezt tudjuk saját igényeink szerint arra fordítani, amire szeretnénk. Ide soroljuk a 13. havi bért, amit gyakran már a novemberi fizetéssel megküld a munkáltató, figyelembe véve a karácsonyi készülődést. 

Bónusz, prémium

Másik pénzbeli jutalom az év végi vagy karácsonyi bónusz - más néven prémium -, ami járhat “természetes módon” mindenkinek, vagy teljesítmény alapon. De akár vegyesen is. Azaz a munkavállaló mindenképpen megkapja az alapösszeget, majd az elmúlt évben nyújtott teljesítménye és a vállalat bevételének alakulása szerint növekedhet ennek összege.

pénz, juttatás, jutalom, pénzjutalom, 13. havi fizetés, év végi bónusz, bónusz, dollár

Részvény

Speciális kitüntetés, ha egy munkavállaló kiérdemli a tulajdonosi százalékot. Ez talán a legnagyobb “házon belüli” elismerés, ami nem csak magas pénzértékkel, de nagy presztízsértékkel is bír. Pontosan ezért ritka juttatásnak számít. De alkalmazása nem korlátozódik kizárólag multinacionális vállalatokra, kisebb és közepes méretű cégeknél is előfordul.

Élményhez köthető juttatás

Koncert-, sport-, színház-, múzeumjegy vagy bérlet

Gyakori mondás, hogy tárgyak helyett élményt ajándékozzunk! Az ugyanis nagyobb, hosszan tartó örömöt nyújt, aminek emléke sokáig megmarad. Programokra szükségünk van, ezek rángatnak ki mindannyiunkat a szürke hétköznapokból és a mókuskerékből. Bár aktív pihenés alatt elsősorban a testmozgással egybekötött programot hívjuk, valamennyire mégis idesorolhatjuk a különböző élményprogramokat, amik legalább ugyanolyan fontosak, mint az otthoni “sorozatnézős” passzív pihenés. 

Utazás

Egyes munkáltatók utazásokkal szereznek örömet az alkalmazottaknak. például túrázással, wellness-szel, kajakozással pincelátogatással. Sőt akár síelést, külföldi kiruccanást kínálnak nekik. Ezek nemcsak “menő” juttatások, de a csapatot is jobban összekovácsolják. Speciális üdülési lehetőséget azok a cégek tudnak biztosítani, amik saját nyaralóval rendelkeznek. Ide akár a kollégáktól függetlenül a családdal is mehet a munkavállaló meghatározott időszakokban.

Ajándéktárgyak

Az ünnepi juttatások (m)értéke cégmérettől, bevételtől és persze gazdasági helyzettől függően alakulhat. Sajnos nagyon sok munkáltató nem teheti meg, hogy nagyösszegű bónuszt vagy utazást kínáljon a dolgozóinak. a helyzethez mérten ők is megpróbálnak valamilyen aprósággal kedveskedni a csapatuknak. Például válogatott ajándékcsomaggal, márkásabb itallal, kávéval, csokoládéval. Vagy személyre szóló ajándékkal - és itt semmiképp sem a kávésbögre-típusú ajándéktárgyakra gondolunk.

Adózási szabályok a juttatások kapcsán

A juttatások tervezésekor a cégeknek különös figyelmet kell fordítani az adózási szabályok betartására, hiszen az említett juttatások egy része is adóköteles. 

Az MTI nemrég megjelent közleményében a következőket olvashatjuk:

  • Adómentes juttatás lehet múzeumi / cirkuszi / színházi / zeneművészeti- vagy sportrendezvényre szóló belépőjegy vagy bérlet.

  • Az adómentesség értékhatára a mindenkori minimálbér összege, ami idén 200 ezer forint. 

  • Az ajándékot nem lehet utalvány formájában adni, és nem lehet visszaváltható.

  • A munkáltatónak lehetősége van év közben egy alkalommal ajándékot adományozni juttatásként. Azonban közel sem mindegy, hogy teszi ezt a cégvezetés, mert bizonyos esetekben a munkavállalónak adókötelezettsége keletkezhet belőle. 

  • Ha az ajándék átadása például egy karácsonyi rendezvényen történik, az ajándék értéke a minimálbér 25%-a lehet, mely után a munkáltatónak kell adóznia. Amennyiben az ajándék értéke túllépi az 50.000 forintot, a munkavállalónak is adóterhe keletkezik, mivel ez már munkaviszonyból származó jövedelemnek számít, ami után személyi jövedelemadót és társadalombiztosítási járulékot kell fizetni, továbbá a munkáltatónak szocho-fizetési kötelezettsége is keletkezik. 

  • Természetesen a kollégák közötti ajándékozás is adómentes mindaddig, amíg az ajándék nem valamiféle ügylet ellenértékeként szolgál.

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed