close
Vissza a blogra
Dreamjo.bs
4 perc
január 21.
Munka-magánélet egyensúly

Rugalmas munkaidő, home office - Van még tovább is?

Mindenki a maga módján küzd a munka és a magánélet egyensúlyáért. A megoldási lehetőségek között szerencsére válogatni lehet. Íme néhány variáció a legjobbak közül.

Sokszor elhatározzuk, hogy mostantól tenni fogunk a munka-magánélet egyensúlyáért, legyünk akár munkavállalók vagy munkáltatók. Gyakran mégis falakba ütközünk, hiszen a téma rendszerint korán kifúj, vagy kreativitás, vagy akár erőforrás hiányában. Nézzük meg, hogy csinálják a "nagyok", akik jó példáikkal túlmutatnak a rugalmas munkaidő és a home office opcióin:

Klasszikus munka-magánélet egyensúly

Ha a nagy könyvben megírt klasszikus munka-magánélet egyensúly megtapasztalására vágyunk, akkor Dániában a helyünk. A dánok választják szét a legegészségesebb módon a munkát a magánélettől. Náluk egy szabványos munkahét 36-37 órából áll, valamint a rugalmas munkaidő és a távmunka lehetősége is adott. A dán kultúrát alapvetően meghatározza a közösség, így nem szívesen adnák fel az open office-t, viszont elismerik annak hátrányait (amelyekről mi is írtunk). Az esetleges problémák megelőzéséért rendszeresen tartanak „csendes időszakokat”, amikor könnyedén koncentrálhatnak a feladataikra, megkönnyítve így a a kollégák munkavégzését is. 

Általános alapjövedem

Finnországban máshogyan közelítik meg a kérdéskört. 2017-ben egy jelenleg is zajló társadalmi kutatásba kezdtek, melynek keretében 2000 embernek biztosítanak egy garantált havi alapjövedelmet, függetlenül a beosztásuktól és az egyébkénti fizetésüktől. A finnek remélik, hogy egy biztos minimum (560 euro/ hó) elősegíti a munkaerőpiac fellendülését azáltal, hogy munkába állhatnak azok is, akiknek korábban nem volt lehetőségük. A gazdaság optimalizálásával kívánják megalapozni a munkahelyi egészséget, a túlórák, a túlterhelés, a stressz és a szegénység várható megszűnésén keresztül.

Harmincórás munkahét

Svédországban is zajlanak olyan kutatások, melyek a "jól bevált" megszokásainkat – mint például a 8 órás munkaidőt - kívánják újragondolni. Többször is sikeresen bebizonyosodott már, hogy hatékonyabban telt a munkanap 6 órában, mint a klasszikus 8 órában. Az az igazság, hogy az időérzékelésünk és ezáltal az időbeosztásunk is trükkös. Hajlamosak vagyunk kitölteni a rendelkezésünkre álló időt, ha nincs jelen más egyéb külső nyomás. A svédek jelenleg a 6 órás munkaidő sajátosságain kísérleteznek. Egyelőre azonban még nem tudták egyetemesen bevezetni, a szakmák és a pozíciók eltérő jellegzetességei miatt.

Munkán kívül nincs e-mail

Németországban a Volkswagen 2011 óta felfüggeszti a Blackberry szerverek e-mail szolgáltatását a műszakon kívüli alkalmazottak körében. A műszak előtt és után 30 perc áll rendelkezésükre a munkavállalóknak, hogy a feltétlenül sürgős ügyeiket elintézhessék. Természetesen telefonálni továbbra is van lehetőség, viszont a „csak megnézem még ezt az egy üzenetet” népbetegséget ezáltal kezelésbe vehetik.

Költözzünk a munkahelyhez közel

A kontinenst elhagyva egy merészebb, amerikai példával találkozhatunk. Maryland-ben a „Költözzünk a munkahelyünk közelébe” program keretén belül közel 800 000 Forint értékű támogatást kap, aki a munkahelyének 8 kilométeres körzetébe költözik. A program kidolgozói szeretnék csökkenteni az utazásra szánt időt, továbbá népszerűsíteni szeretnék a mozgástudatos életmódot. Napi 15-20 perc séta vagy kerékpározás ugyanis kimondottan jótékony hatással van a mentális egészségünkre. Ez az intézkedés egyben egy versenyelőnyt is jelent a vállalat számára - hogy hogyan, az egy további cikkünkben olvasható.

Mindenhol jó, de a legjobb Budapesten

Jogosan gondolhatjuk, hogy mérföldkövekre vagyunk Amerikától, és a skandináv szemléletmód is még távol áll tőlünk, de nincs okunk leírni magunkat, hiszen Magyarország is szerepel a ”Hol a legjobb dolgozni” országok aktuális listáján. Budapest ugyanis egyike a digitális nomádok legkedveltebb célállomásainak, Berlin és Bangkok mellett. A szabadúszói lét csak akkor lehet egy leányálom, ha az optimális környezet adott, és külföldiként álomszerű Európa szívében, a magyar árak mellett, egy fejlett és élhető városban nomádkodni. Magyarként azonban természetesen más nézőpontból éljük meg a város adta lehetőséget, és nem elsődleges szempontunk még egy kávézóban az, hogy lehetőséget nyújtson a munkavégzéshez is. Bár nálunk is egyre népszerűbb a szabadúszó, irodát elhagyó, vállalkozói életmód, így sokunknak jól jön majd a trendi coworking irodáktól és specialty kávézóktól zsúfolt városunk.

Forrás: Meik Wiking (2019): Lykke: A boldogság nyomában. Kossuth Kiadó Zrt, Budapest.

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed