Izgulsz az állásinterjú előtt? A hangoddal együtt a gyomrod is remeg, ha arra gondolsz, hogy meg kell méretned magad? A következő praktikákat bármikor és bárhol bevetheted, és hatékonyan oldhatod velük a benned felgyülemlett stresszt. Így az interjún is jobban teljesíthetsz!
A gondolatok teremtő ereje
A szakemberek szerint a szervezet stresszreakciója sokban múlik a gondolkodáson - mondhatni, hogy a fejben dől el. Mit is takar ez?
Egyáltalán nem bonyolult: attól is függhet egy szituációra adott válaszreakciód, hogy mit gondolsz az adott helyzetről. Például azért is reagálhatsz az interjú közeledtére szorongással és idegeskedéssel, mert negatív eseményként gondolsz rá.
De mi lenne, ha átformálnád az interjúról alkotott szemléleted? Ha ahelyett hogy nyűgnek veszed és félelemmel telve várnád, inkább olyan kihívásként tekintenél rá, ahol megmutathatod, mit is tudsz igazán, ki is vagy te valójában? Ha meg tudod fordítani magadban az interjúval kapcsolatos prekoncepcióidat, feltételezéseidet, akkor a szervezeted is kisebb eséllyel fog negatívan reagálni rá.
Irányítsd a légzésed!
Akár az egyszerű meditációs gyakorlatok is alkalmasak arra, hogy gyorsan és egyszerűen oldjuk magunkban a stresszt. A következő gyakorlat egész konkrétan 3 percet vesz igénybe!
A három percet három lépésre oszd fel: az első percben csak a légzésedre figyelj. Semmi másra, csak arra, hogy belégzés, majd kilégzés és újra belégzés. Próbálj meg arra koncentrálni, hogyan áramlik be a hűvösebb levegő az orrjárataidba, tölti meg a tüdődet és aztán hogyan áramlik ki a szervezetedből.
A második lépés pont a fenti fókusz ellenkezője: figyelj meg mindent a környezetedben, ami körbevesz. Az illatokat, az érzéseket, hogy meleged van-e vagy fázol, hol feszülnek a testedben az izmok és hol lazák, milyen hangokat hallasz.
Jöhet a harmadik perc ,amikor ismét a légzésedre fordítsd a figyelmed. Koncentrálj ismét a levegő áramlására és útjára a testedben.
A módszer lényege, hogy az első lépéssel gyakorlatilag újraindítod, lenyugtatod az agyadat, a másodikkal pedig jól megterheled az idegrendszeredet, így a testednek nincs ideje stresszelni mindenféle dolgokon, mert az agyad az új információkkal van elfoglalva. A harmadik lépéssel pedig előkészíthedet magad a fókuszálásra.
Feszülj meg, hogy ellazulj!
Egyszerű relaxációs technika ez is, amit akár az interjú előtti percekben is elvégezhetsz. Mondjuk, még jobb, ha otthon, a hátadon fekve tudod gyakorolni. Hogy mit kell csinálnod? Végy egy mély levegőt, tartsd bent és közben tetőtől-talpig feszítsd meg minden egyes izmodat. Arcon, karon, öklön, törzsön, lábban, mindenhol! Olyan erősen, ahogy csak tudod. Majd hirtelen engedd ki a levegőt, az sem baj, ha hangja van, és lazítsd el minden egyes izmodat. Rögtön kisimultabbnak fogod érezni magad agyban is!
Old a stresszt, mint egy alfahím
Ez a módszer is bárhol gyakorolható és rendkívül hatékony! Használd a domináns testhelyzeteket a belső feszültség oldására. Ez azt jelenti, hogy vegyél fel nyitott testtartásokat. Például állj terpeszbe, mellkas ki, és tárd ki a karjaid, majd vegyél néhány nagy lélegzetet lassan, nyugodtan. Vagy ülj úgy a széken várakozás közben, hogy kihúzod magad, lábaidat kis terpeszben tartod - persze, ha szoknyában vagy, akkor ezt kevésbé gyakorold mások előtt -, fejedet felemeled, kezeidet pedig vagy a szomszédos székek háttámlájára teszed, vagy a fejed mögött összekulcsolva nyújtózkodsz egy pár másodpercig. Jobb már?
Szorongsz? Énekelj!
Az anyák ösztönösen énekléssel, dúdolással nyugtatják gyermeküket, a harcba vonuló katonákkal pedig számtalan háborúban énekeltettek harci indulókat.
Ma már tudományosan is bizonyított a zene és az ének stressz- és szorongásoldó hatása. Persze, nem mindenki ereszti ki szívesen a hangját az utcán, de ha nagyon izgulsz a rád váró állásinterjú miatt, még otthon szánj egy fél órát rá, hogy rocksztárnak érezhesd magad. Ha utána utaznod kell, az is segíthet, ha odafelé menet zenét hallgatsz és csak a fejedben énekelsz.
Az interjú után pedig reméljük, a boldogságtól amúgy is dalra fakadsz! Sok sikert!