Tomahawk.VCSonnenhof 18, 8808 Pfäffikon, Switzerland

Assistant at Venture Capital Firm Tomahawk.VC (🇬🇧 & 🇩🇪 required)

Junior |Teljes munkaidős |Irodai munka |Távmunka
Fizetési sáv
Nincs megadva
Megnézem az állás részleteit
Jelentkezési határidő
Állás mentése
Értesülj állásainkról!Iratkozz fel és szólunk, ha itt új álláslehetőség nyílik.
Állás infók

Az állásról

I’m Claude and together with Cédric I’m building Tomahawk.VC. We're a small, driven team on a mission to support entrepreneurs with our knowledge, network and capital to build the most successful companies in Web3, and we are looking for a highly motivated assistant to join us 🔭

Fizetési sávNincs megadva
Bérkalkulátor

Munkaidő

Heti munkaidő40 óra / hét
Törzsidő8:00 - 17:00

Feladatok

Managing our calendars and travel
Email and social media management
Project management - managing projects within Tomahawk.VC from start to finish
Dealflow management - helping us capture companies at various stages in our funnel
Expense management as well as digital file management

Szakmai ismeretek

  • Szakma iránti érdeklődés5 / 5
  • Google Cloud Functions5 / 5
  • Adminisztrátori tapasztalat4 / 5
  • Iroda menedzsment4 / 5

Végzettség

Nem kell papír

Nyelvtudás

NémetTársalgási szint
és
AngolTárgyalóképes szint

Ajánld az ismerőseidnek!

Elküldöm a linket

A high attention to detail. |Organized and structured |You thrive on big challenges |Never get tired of learning |You are an all-rounder

Távmunka