A karácsonyi-szilveszteri hajrá az utóbbi években nemhogy decemberben, de már októberben elstartol. Ha csak három szóval kellene kifejezni a karácsonyt megelőző időszakot, valószínűleg a “zsúfoltság”, a “kapkodás” és az “ingerültség” szavak lennének a legtalálóbbak.
Ilyenkor a munkavállalók többsége jobban leterhelt, a feladatokat szűkös határidővel és sokszor ideges kollégákkal kell elvégezni, a megnövekedett forgalmat is megfelelően kell kezelni. És akkor még nem beszéltünk a személyes feladatok menedzseléséről, mint az ajándékbeszerzés vagy ünnepi menütervezés.
A nagy hajrá után a legtöbb munkavállaló a családja körében pihenheti ki az elmúlt hónapok lázas készülődését. De bizonyos szakmákban a piros betűs ünnep ugyanolyan munkanap, mint a többi. Ez rengeteg kékgalléros munkavállalót érint, de sok fehérgalléros sem állhat meg a karácsony. Kik ők?
Újságírók, televíziós szakemberek
A világban mindig történik valami, nincs ez máshogy karácsonykor sem. Így azok a szakemberek, akiknek elsődleges feladata az azonnali tájékoztatás, nem vagy csak részben lehetnek az ünnepek alatt szeretteikkel. Persze ez nem azt jelenti, hogy az egész szerkesztőségnek vagy stábnak folyamatos készenlétben kell lennie a szerkesztőségben vagy stúdióban. De a zökkenőmentes működést és tájékoztatást garantálniuk kell, így gyertyagyújtás előtt vagy után is értesülhetünk a legfrissebb történésekről, hírekről.
Informatikusok és rendszergazdák, telekommunikációs szakemberek
Miután megtörtént az ajándékozás és elfogyott a vacsora, szívesen megosztjuk meghitt pillanatainkat rokonainkkal, barátainkkal telefonon és a közösségi oldalakon. Hogy minden zavartalanul működjön, hatalmas szükség van olyan rendszergazdákra és üzemeltetőkre, akik felügyelik az alapvetően automatikusan működő rendszereket, hiszen nem várt, azonnali megoldást igénylő hibák szintén előfordulhatnak ilyenkor.
Milyen jogszabályok vonatkoznak az ünnepnapi munkavégzésre?A Munka Törvénykönyvében nem található az “ünnepnap” kifejezés, hiszen ezeket munkaszüneti napként értelmezi a törvény. Eszerint a következő napok számítanak munkaszüneti napnak: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., húsvét- és pünkösdvasárnap, pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. Ezeken a napokon is csak azok a munkavállalók lehetnek beosztva, akik beleillenek az alábbi munkavégzési típusok egyikébe: “– a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben, – az idényjellegű, – a megszakítás nélküli, – társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén, – külföldön történő munkavégzés során.” A 100%-os bérpótlék (azaz duplabér) minden munkaszüneti napon dolgozót megillet, és túlóra esetén is jár. Számos munkavállaló ennek tudatában vállalja el az ünnepnapi munkavégzést, és szervezi át a családi ünneplést. Kívánunk nekik is boldog karácsonyt és minőségi időt a szeretteikkel! |
Segélyhívó, ügyfélszolgálat
A segélyhívó szolgálatokat nem is kell bővebben magyarázni: a forródrótnak 24/7/365 mennie kell. Ügyfélszolgálat alatt sem azt a forgalmazót értjük, akinél reklamálni szeretnénk a nem megfelelő karácsonyi ajándék miatt. Hanem az olyan alapvető szükségleteket kielégítő társaságok supportjára, mint például a víz-,gáz-, áramszolgáltató műszaki vonalai, a sárga angyal, vagy éppen az előbb említett internet- és telefonszolgáltató.
Vendéglátásban, szórakoztatóiparban dolgozók
Egyre jobban terjedő trend a karácsonyt az otthon melege helyett étteremben vagy wellness-szállodában tölteni. Ehhez viszont személyzetre van szükség, akik biztosítják a gondtalan kikapcsolódást. Recepciósok, menedzserek, szakácsok, felszolgálók, üzemeltetők, sőt zenészek százai gondoskodnak arról, hogy átadhassuk magunkat a teljes pihenésnek. A piros betűs ünnepeken az alapbér törvényileg duplázódik, emellett a vendégekkel közvetlen kapcsolatba kerülő személyzet magasabb jattal is számolhat.
Közösségi közlekedésben dolgozók
A hatalmas dugót ünnepekkor kiüresedett utcák és csend váltja. A közösségi közlekedés azonban ekkor sem áll meg teljesen. Így járművezetők - busz-, vonat- villamosvezetők -, forgalomirányítók és taxisok garantálják, hogy bármikor eljussunk oda, ahová szeretnénk. Például a nagymamához az ünnepi vacsorára
.
Kereskedelemben dolgozók
Sokan a legutolsó utáni pillanatra hagyják az ajándékok beszerzését, ezért az üzletek, szupermarketek még Szenteste napján is egészen sokáig, akár kora estig nyitva tartanak. Az ezt követő két napban viszont már csak az éjjel-nappal üzemelő boltokban tudjuk beszerezni a szükséges termékeket, és ezért ugyancsak sokan áldozzák fel a meghitt ünneplést.
Közfeladatot ellátó személyek
Sajnos balesetek munkaszüneti napokon is történnek, így a rendőrök, tűzoltók, mentők és orvosok folytonos munkája elengedhetetlen. A karácsonyi-szilveszteri időszakban ráadásul gyakoribbak az olyan balesetek, amiket gyertyák, zárlatos izzók, tüzijátékok okoznak, de nem ritka a félrenyelés vagy szén-monoxid mérgezés miatti riasztás sem.
Az osztályokon dolgozó orvosok mellett sok esetben az ápolók, ápolónők, is a kórházban töltik az ünnepeket. És mivel a babák még nem nagyon törődnek a karácsonnyal, előfordulhat, hogy épp karácsonykor akarja valamelyikük meglátni a napvilágot, így a szülészorvosok, szülésznők jelenlétére is szükség lehet..
A felsorolás korántsem teljes, de hálával tartozunk mindenkinek, aki ilyenkor is dolgozik. Nekik köszönhetjük, hogy több millió ember kényelmesen, hátradőlve pihenheti ki az elmúlt év fáradalmait.