A HR szakos hallgatók már az egyetemen is azt hallgatják, hogy fogja a munka világát átalakítani az automatizáció és a mesterséges intelligencia. A professzorok különféle táblázatokban vázolják fel a diákoknak, szerintük melyik lesz az első tíz szakma, ami el fog tűnni a süllyesztőben. De valójában mi a helyzet ezen a téren? Tényleg elveszik a "robotok" a munkánkat?!
Életünk a COVID előtt
2018-ban jött ki a McKinsey Global Institute kiváló összefoglalója, ami akkoriban azt vizionálta, hogy Magyarországon 2030-ig egymillió munkahelyre fog valamilyen hatást gyakorolni az automatizáció. A tanulmány azt is határozottan állítja, hogy a magyar munkaórák 49 százalékát lehetne automatizálni.
Ugyanebben az évben a NAV kutatása szerint az akkori 3 743 689 foglalkoztatott ember 4%-a dolgozott teljesen automatizálható szakmákban. A munkavállalók további 15 százalékának feladatait nagyobb részben automatizálhatónak találták. A kutatás eredményei alapján még 28% esetén alkalmazható legalább valamilyen részben az automatizálás. Vagyis 2018-ban már több mint az alkalmazottak 47%-a esetében volt olyan munkafolyamat, amit automatizálni lehetett volna. Ez közel 1 millió 760 ezer embert jelentett akkor. Mára pedig ez a szám nyilvánvalóan csak növekedett.
Robotok, robotok mindenütt!
A Nemzetközi Robotikai Szövetség adatai szerint 2015-ben világszinten 10 ezer munkavállalóra még csak 66 darab robot jutott. Aztán beütött a COVID és az általa okozott válság közepére, 2020-ra ez a szám megduplázódott: ekkor már 126 robot jutott 10 ezer dolgozó emberre.
Magyarországra 2018 után csak becsült adatok állnak rendelkezésre. A 2018-as tényadatok szerint 10 000 munkavállalóra 46 robot jutott. Évi 12,5%-os átlagnövekedéssel 2020-ra ez a szám 58 darabra, 2022-re pedig 74 robotra emelkedhetett.
A jelentés szerint ezek által megszüntetett munkákat valamilyen szinten ellensúlyozza majd az automatizálással kapcsolatban megjelenő új munkakörök.
Na, de kinek vehetik el a robotok a munkáját?
Saját, nem reprezentatív felmérésünkben 192 ember véleményét kértük ki a témában. Válaszadóinkat többek között arról kérdeztük: mit gondolnak, kiknek a munkáját fogjak elvenni részben vagy egészben a robotok? Több mint kétharmaduk, 68 százalék szerint a betanított munkások, több mint felük úgy gondolja, hogy a mezőgazdasági dolgozók (54%) és a kasszások (61%), míg harmaduk (30%) szerint a banki ügyintézők, tisztviselők nem érezhetik biztonságban magukat.
Érkezett ezeken felül pár kifejezetten érdekes válasz is. Válaszadóink megnevezték például a könyvtáros és a nyomdász szakmát is, bár ezeknél inkább a papír alapú média eltűnését gondolják indoknak a megkérdezettek.
Abban viszont teljes az egyetértés (90%), hogy ha a "robotok" elveszik a munkánkat és emiatt bizonyos szakmák teljesen gépesítve, automatizálva lesznek, annak kiváltó oka elsősorban a költségcsökkentés lesz.
Egyelőre még nem tartunk a sci-fik világának teljes automatizációjánál, és egy jó darabig még nem is fogunk. De a fejlődés iránya egyértelműen arra mutat, hogy az automatizálás és a mesterséges intelligencia egyre nagyobb teret fog hódítani. És az is jól látható, hogy ezt a jövőképet a munkavállalók is reálisnak tartják - ha üdvözítőnek nem is.
A Szerethető Munkahelyek témája 2022-ben a digitalizáció a munkahelyen, ideértve a toborzást, az onboardingot, a mindennapos munkavégzést és a munka-magánélet egyensúlyát is.