close
Vissza a blogra
Gyimesi Károly
6 perc
április 05.
Munka-magánélet egyensúly

A home office előnyei és hátrányai

Az otthoni munkavégzés koncepciója a munkavállalók körében mindig is nagy népszerűségnek örvendett. A technológia fejlődésével és hála a világjárványnak, a távmunka sok ember számára annyira természetessé vált, mint korábban az irodába járás.

Ma már jóval több vállalat alkalmazza a távmunka lehetőségét - részben vagy egészben -, mint akár csak öt évvel ezelőtt. Ennek a trendnek természetesen megvannak a maga kihívásai, számos pozitív és negatív hatást tulajdoníthatunk az otthoni munkavégzésnek. Hogy mik ezek? Hoztunk pár példát.

Nézzük először a home office előnyeit!

Saját időbeosztás

Az otthoni munkavégzés egyik legnagyobb előnye a rugalmasság. Ha otthonról dolgozunk, szabadon beállíthatjuk saját ütemtervünket, vagyis a saját tempónkban dolgozhatunk. Ez a rugalmasság lehetővé teszi a jobb időbeosztást is. Hiszen a legproduktívabb óráinkban dolgozhatunk, és akkor tarthatunk szünetet, amikor szeretnénk és szükségünk van rá.

home office, otthoni munka, otthoni munkavégzés, remote munka, remote munkavégzés, távmunka, otthoni iroda, munkaállomás, nő, férfi, pár, konyha

Valószínűleg nem állítok valótlant azzal, ha azt mondom, hogy rengetegen a home office alatt végzik el a háztartási és hivatali feladatokat, például a ruhamosást, a főzést, vagy a csekkek és csomagok feladását a postán. Ez persze nem probléma mindaddig, amíg a munkahelyi feladat megfelelően el van végezve, és a “magánügyek” nem mennek a munkavégzés kárára. 

Utazás

A home office megszünteti az utazással együtt járó időt és stresszt. Különösen a nagyvárosban élőknek vagy a naponta több órát utazóknak jelenthet hatalmas segítséget. Ha otthonról dolgozunk, nem kell aggódnunk a forgalom, a tömegközlekedési problémák vagy épp a parkolás miatt. Ez nemcsak csökkenti a stresszt, hanem időt és pénzt is megtakaríthatunk vele.

Saját munkaállomás

A home office lehetővé teszi a kényelmes és személyre szabott munkakörnyezet kialakítását. Amikor otthonról dolgozunk, személyre szabhatjuk munkaterületünket a saját igényeink szerint. Ebbe beletartozik például a világítás, a dekoráció vagy épp a számunkra ideális hőmérséklet kiválasztása - gondoljunk csak bele, az irodákban milyen vitákat tud szülni a klímahasználat a nyári napokon! A kényelmes és személyre szabott munkakörnyezet kialakítása növelheti a termelékenységét és a motivációt, hiszen abban a környezetben dolgozhatunk, ami számunkra a legideálisabb. 

home office, otthoni munka, otthoni munkavégzés, távmunka, remote munka, remote munkavégzés, kutya, szék, irodai szék, munkaállomás, otthoni iroda

Egészség

Az otthoni munkavégzés pozitív hatással lehet az egészségünkre. Ahogy korábban írtam, az otthoni munkavégzés megszünteti az ingázással járó időt és stresszt, ezenkívül mi magunk oszthatjuk be az időnket, és akár szabadon mozoghatunk a nap folyamán. Ez a fizikai és mentális egészség javulásához vezethet, mivel előtérbe helyezheti az öngondoskodást, és fenntarthatja a munka és a magánélet egészséges egyensúlyát. 

És hogy mik a home office negatív hatásai?

Elszigetelődés

A home office egyik, ha nem legjelentősebb negatív hatása a társadalmi elszigetelődés. Ha valaki otthonról dolgozik, lemarad az irodai munkával járó interakciókról és kapcsolatokról. Társas lények vagyunk, és az interakciók boldogabbá tesznek. Ezek nélkül magányosnak és elszigeteltnek érezhetjük magunkat, ami negatív hatással lehet mentális egészségünkre. Sőt, akár a depresszió kialakulásáig is vezethet ez az érzés.

Motiváció hiánya, teljesítmény csökkenése

Az otthoni munkavégzés a motiváció hiányához és a termelékenység csökkenéséhez is vezethet. Amikor otthonról dolgozunk, kísértést érezhetünk, hogy halogassunk. Viszont ahhoz, hogy az így felhalmozódott feladatokat határidőre elvégezzük, lehet, hogy a magánélet rovására kell időt nyernünk, ami frusztrációhoz vezethet.

Problémát jelenthet az is, ha más tevékenységek könnyen elvonják a figyelmünket, kihívást jelenthet koncentrálni és motiváltnak maradni. Ez viszont kicsit sem kedvező hosszú távon: a teljesítmény romlik, az elmulasztott határidők száma megnő, az egyén munkával való elégedettsége csökken, ami végső soron akár a munkahely elvesztéséhez vezethet. 

Munka-magánélet nem megfelelő egyensúlya

A home office a munka és a magánélet egészségtelen egyensúlyához is vezethet. Amikor otthon dolgozunk, nehezebb elválasztanunk a munkahelyi életet a magánélettől. Ez túlterheltséghez vezethet, mivel nyomást érezhetünk arra, hogy mindig elérhetőek, produktívak és számonkérhetőek legyünk. Míg az irodából való távozással könnyebben magunk mögött hagyhatjuk a munkát, otthon már nehezebben tudunk felállni a számítógép elől. Így pedig könnyen felboríthat a munka-magánélet ideális egyensúlya.

home office, távmunka, otthoni munka, otthoni munkavégzés, remote work, remote munka, remote munkavégzés, kanapé, túlóra, férfi, munka-magánélet, munka-magánélet egyensúly

Egészségügyi problémák

Ha otthonról dolgozunk, hosszú órákat töltünk a számítógép előtt ülve, ami hát-, nyak- és egyéb mozgásszervi problémák kiindulópontja lehet. A hagyományos irodai rutinok (pl. kávé- és ebédszünet) nélkül könnyen megfeledkeztünk a kisebb pihenőkről, de akár a fizikai aktivitás fontosságáról is. Így pedig könnyedén kialakulhat a mozgásszegény életmód, ami számos egészségügyi problémához, például elhízáshoz és szívbetegségekhez vezethet. 

Hogyan kerülhetők el az otthoni munkavégzés hátrányai?

Szakértő partnerünk, a Develor egyik kiemelt fókuszterülete a home office, a hibrid és a remote munkavégzés.  Az alábbi tippjeik segíthetnek abban, hogy az otthoni munkavégzés esetében lehetőleg csak az előnyöket élvezzük, és a lehető leghatékonyabbak legyünk.

Tippek munkatársaknak

  • Otthon is legyen munkaidőd, határozd meg, hogy mikor kezded a munkát és mikor hagyod abba
  • Oszd be a munkaidődet, mintha az irodában dolgoznál
  • Kelj fel az asztaltól és mozgasd át a tested óránként
  • Ha teheted, a telefonhívásokat, videóhívásokat végezd állva
  • Gondoskodj olyan programokról, amelyek célja, hogy kapcsolatot ápolj a munkatársaiddal, barátaiddal, csaláoddal
  • Határozz meg magadnak egy napi kilépési rutint, melyet követően már nem foglalkozol munkával

Tippek vezetőknek, HR-eseknek

  • Tartsd kapcsolatot a home office-ban dolgozó munkatársaiddal
  • Az online találkozókan adj teret a “small talknak”, adj lehetőséget a kollégáknak, hogy röviden a nem munkával kapcsolatos híreket és megosszák egymással
  • Szervezz olyan találkozókat, amelyek célja a kollégák közötti kapcsolatok megteremtése és megerősítése
  • Támogasd a munkatársakat releváns tréningekkel időgazdálkodásra és lelki egészség megőrzése érdekében

Bár az otthoni munkavégzés  számos előnnyel jár, a lehetséges negatív hatásait is érdemes figyelembe venni. Kulcsfontosságú, hogy a munkavállalók és a munkáltatók közösen megtalálják a módokat a negatív hatások enyhítésére, így ez a munkavégzési forma fenntartható és egészséges megoldás legyen minden fél számára.

További cikkek a témában

Kapcsolódó állások

Még keresed az álomállást?

Maradj naprakész a legújabb hírekkel és ajánlatokkal, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig az elsők között értesülj róluk!

Add meg az e-mail címed