A kiégés napjainkra gyakori jelenséggé vált a fehérgalléros munkavállalók között. A jelenség mögött a szakemberek szerint leginkább az áll, ha huzamosabb ideig jóval magasabb igénybevételnek tesszük ki magunkat, mint amennyi a kapacitásunk. Nem kell hozzá még különösebben stresszes munkakör vagy rossz munkahelyi hangulat sem, elég, ha pusztán folyamatosan a háttérbe szorítjuk a saját igényeinket.
A burnout nem pillanatok alatt alakul ki és nem egyenlő a szimpla fáradtsággal sem. A kiégés szindrómáig vezető úton vannak figyelmeztető jelek. Ha ezek közül többet is észlelsz mostanában magadon és komolyan veszed, még van lehetőséged visszafordítani a folyamatot. Mire figyelj és mit tehetsz? Mutatjuk!
A burnout szindróma 3 fő tünete a WHO szerint1. kimerültség, enerváltság érzete 2. mentális eltávolodás a munkától, a munkavégzéssel vagy a munkahellyel kapcsolatos, erősödő cinikus hozzáállás és negatív érzések 3. hatékonyság csökkenése |
A kiégés tünete lehet, ha...
1. A munkanap végén olyan fáradt vagy, hogy csak arra vágysz, a kanapén ülve darálhasd az aktuális sorozatodat, amíg végre lefekhetsz aludni. A barátaiddal egyre kevesebbet találkozol, nem gyakorlod egyik hobbidat sem, sportolni nincs erőd.
2. De hiába fekszel le, akár órákig forgolódsz és nem bírsz elaludni. Ha mégis sikerül, gyakran felriadsz és a munkahelyi dolgokon stresszelsz.
3. Már nem szívesen jársz ki a kollégákkal ebédelni, a közös programokat pedig folyton lemondod.
4. Utálod már a hétfő gondolatát is, de annyira, hogy a vasárnapodat is teljesen elrontja. Hétközben pedig számolod a napokat péntekig, addig pedig csak próbálsz túlélni.
5. Reggelente nem vagy képes kikelni az ágyból, de a szemedet is csak a sokadszori szundi után sikerül kinyitni.
6. Már nem szívesen beszélsz másoknak - barátoknak, családnak - a munkádról. Ha megkérdeznek, sekélyes és rövid válaszokat adsz. Vagy panaszkodsz. Sokat.
7. Azt se tudod már, mikor érezted magad utoljára sikeresnek vagy eredményesnek a munkahelyeden.
8. A kollégáid már nem szívesen fordulnak hozzád kérdéssel és nem is nagyon szeretnének veled közös projekten dolgozni. Már csak azért sem, mert bár régen barátságos voltál, manapság egyre többet engedsz meg velük szemben.
9. Már nem hiszel a cégben, sem a termékben/szolgáltatásban, amivel foglalkoztok. Úgy érzed, hogy a céges értékek nem egyeznek a számodra fontos értékekkel.
10. Bármennyire is tele a hócipőd, és bármennyire is sokszor eszedbe jutott mostanában a munkahelyváltás gondolata, mégsem bírod rávenni magad, hogy belevágj a keresésbe. Még az önéletrajzod frissítésének ötlete is levisz az életről.
Mit tehetsz a kiégés ellen?
1. Pihenj! Ha a kiégés első tüneteinél közbelépsz, egy hosszú hétvége is nagy segítség lehet. De előfordulhat, hogy pár nap helyett egy hosszabb szabadságra kellene elmenned. De ha ez nem megvalósítható, akkor ajánljuk figyelmedbe a quiet quitting trendet. Fontos az is, hogy munka közben is lazíts néha!
2. Oszd fel a nagyobb feladatokat! Ha túl nagy falatnak látszik valami, már eleve kisebb motivációval vág bele az ember. De ha kisebb lépésekre szeded szét az egészet, máris nem fog megvalósíthatatlannak és borzalmasan energia- vagy munkaigényesnek tűnni.
3. Tervezd meg a napod! Készíts belőle listát, próbáld meg priorizálni és ha valamit megcsináltál, húzd ki! Nap végén pedig nézd meg, milyen sok áthúzott, vagyis elvégzett feladat van mögötted.
4. Kezdj bele és tarts ki öt percig! Egyszerű, de annál hatásosabb trükk. Vágj bele abba, ami előtted áll azzal a magaddal kötött kompromisszummal, hogy max. 5 percig csinálod, aztán ha még mindig nem érzed benne magad kényelmesen, abbahagyod. Garantáljuk, hogy viszonylag ritkán fogod tényleg abbahagyni!
5. Ne hagyd megzavarni magad! Legyen egy olyan helyed a munkavégzésre, ami kifejezetten erre szolgál. Ha dolgozni kezdesz, akár némítsd le a telefonodat, és gondoskodj róla, hogy ne menjen a háttérben a tévé, zene, stb. Így könnyebben fogsz koncentrálni is.
6. Válaszd külön élesen a munkát és a magánéletet! Hétvégén semmiképp se nézegesd a céges emaileket, esténként, munkaidőn kívül pedig már ne fogadd a munkával kapcsolatos hívásokat. Tanuld meg azt is, hogyan tudod meggyőzően képviselni azt a felettesed felé, hogy túl nagy a leterheltséged, és nálad már nem fér bele még egy projekt vagy feladat.
7. Kezdj valami újba! Tanulj egy új nyelvet, fedezz fel új helyeket, ismerj meg új embereket, kezdj új mozgásformába! Itt is alkalmazhatod a fent említett 5 perces szabályt, és érdemes szem előtt tartanod, hogy egy új dolog szinte mindig új lendületet és feltöltődési lehetőséget is jelent!
8. Kérj segítséget! Ha a cégkultúrába belefér, akár a munkahelyeden is beszélhetsz arról, ami történik veled - és még az is meglehet, hogy hathatós segítséget kapsz tőlük. De ha ez lehetetlennek tűnik, kérd meg egyik családtagodat, barátodat, hogy segítsen átvészelni neked ezt az időszakot. Ha ő is benne van, akkor amellett, hogy meghallgat, ha szükséged van rá, lehet az is a feladata, hogy beszámoltasson arról, hogy haladtál egy napodon vagy heteden belül a teendőiddel és a magadon végzett munkával.
9. Fordulj szakemberhez! Ha tüneteid huzamosabb ideig fennállnak, a teljesítményed is romlik és a fentiek sem segítettek, jól fog jönni egy szakember támogatása, tapasztalata és odafigyelése. Előfordulhat az is, hogy a cégednél házon belül is van erre lehetőség.
10. Válts! Nem kötelező, de ez is egy lehetőség. Előfordulhat, hogy egy új cég, új cél, új munkakör és friss munkakörnyezet csak az, ami segíteni tud kihúzni magad a gödörből. De légy ebben minél tudatosabb! Gondold át, mi az, amit a jelenlegi helyben nem szeretsz, rossz neked, és azt is, min szeretnél változtatni. Ha ezek megvannak, nézz rá az önéletrajzodra - kérhetsz benne segítséget! Aztán regisztrálj be egy állásközvetítő portálra - mint amilyenek mi is vagyunk -, iratkozz fel az állásértesítő hírlevélre, és ha olyan állás landol a mélboxodban, ami megmozdít benned valamit, jelentkezz!
Persze, tudjuk, hogy mondani könnyű a fentieket. De bármennyire is nehéz időszak az, ha kiégés szindrómában szenvedsz, tartsd szem előtt, ez egyben jó esély arra is, hogy változtass. Úgy és arra, ahogy és amerre neked a legjobb!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK
Munkahelyi boldogtalanság - tévhitek, jellemzők, magyarázatok
Miért olyan kiegyensúlyozottak a svéd munkavállalók? - Munka lagom módra